Wiadomości

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” w Częstochowie

Data publikacji 11.12.2019

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” częstochowscy kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić prawidłowość ustawienia świateł w swoich samochodach. Mundurowi tłumaczą uczestnikom akcji, jak ważna jest w okresie jesienno-zimowym dobra widoczność na drodze. Rozdają też odblaskowe opaski, które z pewnością przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Wpływ na bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od samych kierowców. Od umiejętności oraz doświadczenia osoby, która zasiądzie za kierownicą oraz od jej stanu psychofizycznego. Jednak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym duży wpływ ma także stan techniczny pojazdów. Wielu kierowców nie pamięta o tym, że trzeba przetrzeć reflektory, gdy są brudne lub wymienić żarówki w przypadku ich przepalenia. Niewielu pamięta jednak o tym, że trzeba również ustawić światła pod odpowiednim kątem. W okresie jesienno-zimowym często przez złe ustawienie świateł można spowodować oślepienie innych uczestników ruchu albo zbyt późno dostrzec pieszego lub przeszkodę na drodze.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Twoje światła- Nasze bezpieczeństwo” dziś częstochowscy kierowcy mogą zrobić darmowy przegląd prawidłowego ustawienia świateł samochodów. Diagności z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy MPK w Częstochowie sprawdzają, w jakim stanie znajdują się światła aut.

Takie przedsięwzięcie podejmowaliśmy 30 października br. wspólnie ze Stacją Kontroli Pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzielnicy „Parkitka” przy ulicy Sikorskiego 82/94 w Częstochowie i 15 listopada Ze Stacją Kontroli Pojazdów WORD przy ul. Hallera 1 oraz 27 listopada z Okręgową Stacją Diagnostyczną przy ul. Drogowców.

Przypominamy, że w myśl art. 51 kodeksu drogowego,

 • kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza;
 • w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,  zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej;
 • w czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo; do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony, do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
 • na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza
 • dwóch policjantów ruchu drogowego skierowanych przodem do wjazdu na stację diagnostyczną w tle czerowny samochód
 • policjantka, która rozmawia z mężczyzną
 • policjantka, która rozmawia z mężczyzną przy czarnym samochodzie
 • policjantka przy samochodzie zatrzymanym do kontroli
 • policjantka przy kontroli samochodu
 • samochód na stacji z urządzeniem do ustawiania świateł obok troje policjantów
 • budynek stacji diagnostycznej przy bramie policjanci z samochodem osobowym
 • samochód z otwartą maską obok policjantka i pracownik stacji diagnostycznej
 • otwarta maska samochodu obok pracownik stacji diagnostycznej
 • diwe osoby przy otwartej masce samochodu
Ładowanie odtwarzacza...