Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Kościelcu

Data publikacji 14.03.2019

W dniu dzisiejszym na terenie powiatu częstochowskiego doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Około godziny 4.40 w miejscowości Kościelec w wyniku zderzenia z pojazdem ciężarowym śmierć poniosła 52-letnia kobieta, kierująca rowerem.

Do zdarzenia doszło dzisiaj rano na ul. Wolności w Kościelcu. Ze wstępnych ustaleń wynika że kierująca rowerem nie zachowała szczególnych środków ostrożności przy zmianie pasa ruchu i wjechała wprost pod nadjeżdżający pojazd ciężarowy jadący prawidłowo w kierunku miejscowości Rudniki. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła po przewiezieniu do szpitala. Przyczyny tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają teraz śledczy i prokurator.

 

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, a gdy jej nie ma - z pobocza. Jeśli nie ma pobocza lub jazda nim nie jest możliwa, możemy w ostateczności korzystać z jezdni, przestrzegając przy tym zasady ruchu prawostronnego (poruszamy się wtedy jak najbliżej krawędzi jezdni).

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby:

- na rowerze w specjalnym foteliku

- dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bardziej bezpieczni.

Powrót na górę strony