Wiadomości

Już jutro pielgrzymka motocyklistów na Jasną Górę. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 07.04.2018

W niedzielę 8 kwietnia 2018 roku odbędzie się XV Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło kilka tysięcy motocyklistów. W tym roku z pewnością będzie podobnie. Kierujący jednośladami rozpoczną w ten sposób nowy sezon. Nad ich bezpieczeństwem oraz sprawnym przejazdem przez miasto czuwać będą częstochowscy mundurowi.

Przewiduje się, że utrudnienia w ruchu drogowym wokół Jasnej Góry potrwają od 10.00 do 14.00. Policjanci będą kierować ruchem.

Apelujemy o ostrożność!

Główną przyczyną zdarzeń na drodze jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu. A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

Niektórzy użytkownicy dróg zapominają o użyciu kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec innych kierowców, ale też stanowi ogromne zagrożenie. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami, aby nie blokować szybszych pojazdów czy służb jadących na miejsce zdarzenia.

Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenie to duża zaleta jednośladów, ale też i mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu.

Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, warto zadbać o to, żeby być widocznym.