Podsumowanie działań „Rowerem Bezpiecznie” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Podsumowanie działań „Rowerem Bezpiecznie”

Data publikacji 15.02.2018

Częstochowscy policjanci przeprowadzili wczoraj działania pod kryptonimem „Rowerem Bezpiecznie”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa właśnie tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji mundurowi nałożyli 41 mandatów karnych, zarówno na kierujących rowerami, jak i pojazdami mechanicznymi.

Wczoraj po południu policjanci z częstochowskiego wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania „Rowerem Bezpiecznie”. Piesi i rowerzyści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści są uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

W trakcie wczorajszych działań policjanci nałożyli 34 mandaty na kierujących pojazdami mechanicznymi i 7 na rowerzystów. Często popełnianym przewinieniem przez kierujących jednośladami była jazda bez wymaganego oświetlenia. Jeden z kontrolowanych rowerzystów znajdował się też w stanie nietrzeźwości.

Poprawa bezpieczeństwa na częstochowskich drogach jest sprawą priorytetową dla policjantów, dlatego funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Art. 33 Ustawy Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Przepisy przewidują kilka odstępstw.

Art. 26 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
- są spełnione jednocześnie trzy warunki:
1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
3. brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne, z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bardziej bezpieczni.