Wiadomości

Wypadek na przejeździe kolejowym w Częstochowie

Data publikacji 01.06.2016

Policjanci z Częstochowy wyjaśniają dokładny przebieg i okoliczności zdarzenia, do którego doszło na strzeżonym przejeździe kolejowym przy ulicy Kiedrzyńskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów z drogówki wynika, że kierująca renault laguną wjechała na przejazd, gdy zapory były podniesione, i zderzyła się z jadącym w stronę Radomska pociągiem osobowym. Kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło przed 19.00 w Częstochowie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z wydziału ruchu drogowego, pociąg osobowy jadący od Dworca Głównego w stronę Radomska, zderzył się na przejeździe kolejowym przy ul. Kiedrzyńskiej z samochodem osobowym. Kierująca renault laguną wjechała na przejazd przy podniesionych zaporach. 51-letnia kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Badanie poszkodowanej, maszynisty oraz dróżniczki obsługującej zapory na przejeździe kolejowym wykazało, że wszyscy byli trzeźwi. Policjanci z Częstochowy ustalają dokładny przebieg, przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Komunikat Karola Jakubowskiego z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe:

"Wczoraj przed godziną 19:00 na przejeździe kolejowym w Częstochowie pod pociąg nr relacji Częstochowa - Łódź Kaliska, wjechał samochód osobowy. Poszkodowanej osobie w aucie natychmiast udzielono pomocy. Na bieżąco były przekazywane informacje podróżnym o zmianach w komunikacji. Uruchomiono zastępczą komunikację autobusową do stacji Kłomnice. Ruch pociągów był wstrzymany do godz. 22:00.
Okoliczności tego zdarzenia wyjaśni specjalna komisja. Jej zadaniem będzie m.in. ustalenie dlaczego rogatki nie zostały zamknięte. Był to początek służby pracownika, dróżniczki z doświadczeniem i pełnym wyszkoleniem. W chwili zdarzenia była trzeźwa.
W 2015 r. zarządca infrastruktury dodatkowo przeszkolił 2500 dróżników z praktycznego wykonywania czynności na posterunkach. Łącznie w minionym roku w szkoleniach wzięło udział ponad 25 000 osób odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego".

Apelujemy do kierowców o ostrożność! Wypadki kolejowe należą do najbardziej niebezpiecznych. Jest to spowodowane dużą masą pojazdów szynowych, a także osiąganą przez nie znaczną prędkością. Nawet w razie zauważenia przez maszynistę samochodu znajdującego się na przejeździe kolejowym, ma on niewielkie szanse na wyhamowanie w porę i zapobiegnięcie wypadkowi.

Poniżej przypominamy najważniejsze przepisy, o których kierowcy muszą pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego:


Art. 28 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
 
2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
 
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
 
4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.
 
6. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe; przepis ust. 3 pkt 3 nie dotyczy skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

  • Zdjęcie z miejsca zdarzenia.
  • Zdjęcie z miejsca zdarzenia.
  • Zdjęcie z miejsca zdarzenia.
Powrót na górę strony