Wiadomości

Uwaga aktywni oszuści działajacy metodą " na policjanta"

Data publikacji 21.11.2014

Policja ostrzega przed oszustwami. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. Tylko w ciągu ostatnich dni oszuści próbowali kilka razy wyłudzić metodą " na policjanta" pieniądze od kilku starszych mieszkańców Częstochowy. Niestety w jednym przypadku, częstochowianka straciła 200 tysięcy złotych!

13 listopada po godzinie 12.00  do 72-letniej mieszkanki centrum miasta zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Zachrypniętym głosem powiadomił, że miał wypadek w którym zostały ranne trzy osoby. Przekazał słuchawkę rzekomemu policjantowi, który oświadczył iż potrzebne są pieniądze na polubowne załatwienie sprawy. Całość pieniędzy w złotówkach, euro i dolarach, starsza pani przekazała kurierowi. Straciła około 200 tysięcy złotych.

To przykład oszustwa " metodą na policjanta"   Nie wszyscy jednak dają się nabrać oszustom.  12 listopada aż trzykrotnie oszuści próbowali wyłudzić tą metodą, pieniądze od starszych mieszkanek Częstochowy.  W dwóch przypadkach dzwoniąca kobieta przedstawiła się, iż jest jej wnuczką, która miała wypadek. Oczywiście przekazała słuchawkę rzekomemu policjantowi. W jednym też przypadku  do starszej kobiety zadzwoniła fałszywa córka, która poprosiła o 80 tysięcy a potem 40 tysięcy na załatwienie sprawy zwiazanej z wypadkiem. W każdym z tych przypadków,  starsze częstochowianki wykazały się czujnością, nie uwierzyły oszustom i zadzwoniły do wnuczek.
Kolejną próbę oszustwa tą metodą udnotowano 19 listopada  na ulicy Niepodległości w Częstochowie, gdzie  wnuczka starszej pani miała mieć wypadek. Dzwoniąca przekazała słuchawkę  rzekomemu policjantowi, który usłyszał od  84-letniej kobiety, że  oczywiście przekaze pieniądze  " na załatwienie sprawy" ale tylko w obecności wnuczki. Zaraz też oszust rozłączył się.

 Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Zadzwońmy tez na Policję. Ostrozności nigdy za wiele!

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

Powrót na górę strony